reklama

Jasné áno pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Aj na Slovensku aj v Nemecku sa pohybujeme v zamorených regiónoch, v každom dome máme mačku a deti celé dni behajú po lúkach, tak sme ich už od ranného veku dávali za- a preočkovať proti kliešťovej meningoencefalitíde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)

Pri pravdepodobnosti natrafiť na infikovaného kliešťa je tu 1- 5%, šanca rozvinutia choroby ešte nižšia, a tak sme sa my dospelí očkovaním vôbec nezaoberali. Nostra maxima culpa!

 Začiatkom apríla nastalo peklo: najprv iba relatívne decentné v podobe klasickej chrípky s vysokými horúčkami, bolesťami kĺbov a svalovými kŕčmi. Možno to bola vzorová prvá fáza kliešťovej encefalitídy, možno nie. Po týždni odznela, alebo sme sa my s manželom rozhodli, že odznela, a vrátili sme sa pokojný týždeň do práce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Potom sme sa vydali na dva týždne na Slovensko. Prvý večer sme si v Bratislave dali lahodný bio-kozí syr, na raňajky jogurt z kozieho mlieka a na obed v jednom talianskom bistre fantastický kozí burger.

 V nasledujúci deň sme sa vybrali do Demänovskej doliny, kde sme sa stretli so súrodencami a partnermi na turisticko-wellnessovom pobyte. Na raňajky bryndzová nátierka, na obed chlieb s ovčím syrom, na večeru halušky, pirohy, kozí syr v šaláte, jedna túra Prosieckou a Kvačianskou dolinou v príjemnom jarnom počasí, druhá na Žiarsku chatu, asi od polovice po snehu.

 Na štvrtý deň bolo po zábave. Prebudila som sa na vybuchovanie ohňostroja za viečkami, búšenie v temene a šiju tuhú ako zo žuly. Aspirín – prvý, druhý, tretí, štvrtý, piaty... Presunuli sme sa na Gemer a ja som na celý veľkonočný týždeň zaliezla do zatemneného podkrovia. Aj tam sme mali rodinné stretnutie a každý mal po ruke svoj zázračný prostriedok na liečbu migrény či klasickej bolesti hlavy. Tato pribehol s propolisom, mama s éterickým olejom z mäty kučeravej, sestra pragmaticky s paracetamolom, teta z Prahy bola za Reiki, sesternica za jogu, druhá za nerušený spánok v tme. Starká naordinovala bylinkový čajík, ktosi mi priniesol k posteli štamperlík, švagriná vyjadrila pochybnosti, či týždeň trvajúca stále sa zvyšujúca bolesť hlavy sprevádzaná horúčkami, ešte patrí do kategórie ženských boliestok, a posielala ma k lekárovi. Ja nebudem chodiť s migrénou po doktoroch, zaťala som sa a odmietla som aj kadejaké zozbierané diclofenacy, čierny koreň v alkohole, mastičky a čajíčky. Hlava sa mi točila ako tornádo, za viečkami sa besneli pop-artové vzory, v ušiach hučal vodopád, na šiju mi niekto uviazal žehliacu dosku a ľavé oko sa odmietalo otvoriť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V stredu po veľkej noci začalo mužovi pošklbávať viečkami a rannú kávu si ochutil paracetamolom. Ja som nedokázala z tej mojej ani vybrať lyžičku, tak rýchlo zbalil kufre a deti a vydali sme sa do späť do Nemecka. Posledné, čo si z nasledujúceho pamätám, je pauza kdesi na rakúskej diaľnici. Svet okolo mňa začal dostávať pevnejšie kontúry asi o 36 hodín neskôr.

„Zuzana zobuďte sa! Zuzana otvorte oči! Zuzana, pokúste sa posadiť, držíme vás! Zuzana!“ cudzie hlasy, nie hlasné ani agresívne, ale rázne. Nepatria do mojej spálne. A oči neotvorím, plynú mi za nimi nádherné obrazce z červených a zelených stúh, návrhy najkrajších orientálnych textílií...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Netušila som, a už sa ani nerozpamätám, že v tých chvíľach som mala za sebou batériu najrozličnejších neurologických a štandardných vyšetrení: od odberu krvi a mozgovo- miechovej tekutiny, cez CT až po MR, a že ležím na jednotke intenzívnej starostlivosti. V prepúšťacej správe stálo, že odbery a vyšetrenia boli vykonané viacerými členmi personálu v sťažených podmienkach, pretože som sa vehementne bránila, kričala, zmietala v kŕčoch. Chápete? Ja, tichá, drobná, introvertná spisovateľka, ktorá v živote nezvýšila hlas?

Hanbila som sa, keď mi o tom manžel a zdravotný personál hovorili, a hanbím sa, aj keď to teraz píšem. Nebola som to však ja, komu hrabkalo, ale môj mozog a mozgové blany postihnuté zápalom spôsobeným vírusom kliešťovej encefalitídy. Celý čas, kým som u rodičov hrala paracetamolové pexeso a predstierala, že znesiem aj amputáciu bez anestézie, sa rozmnožoval geometrickým radom a rozťahoval do čoraz väčších oblastí v hlave. Mea culpa!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci proti kliešťovej encefalitíde existuje účinné očkovanie, liečbu proti nej ešte nevynašli. A tak ešte zopár dní som strávila v nemocnici, kde sa na týždeň pridal aj môj muž s rovnakými, aj keď trochu miernejšími symptómami. Nebol ani chvíľu v bezvedomí a hladina vírusu v krvi mu rýchlo klesla. Aj tak však na kontrolné otázky od neurológa dával zábavné odpovede:

  • Koľko je 100 – 7%

  • 11

  • V ktorom storočí žijeme?

  • 1890

  • V akom sme meste?

  • Salt Lake City

  • Čím sa živíte?

  • Bežkovaním

Ležali sme na spoločnej izbe a mohla som sa zasmiať, presne ako sa mohol zasmiať on, keď ma sestrička poprosila, aby som si sadla na stoličku a ja som si sadla vedľa, no so zápalom mozgových blán pociťujete smiech ako milión špendlíkov v sluchách.

 V pondelok sme mohli z nemocnice odísť do domáceho liečenia. Bolesti hlavy sa zmiernili, sluch sa navrátil a aj pamäť a artikulácia fungujú. Keď ideme dolu schodmi, musíme sa pridŕžať zábradlia, no po rovnom to ide celkom dobre.

 Zdá sa, že môjmu mužovi neostanú žiadne následky, ja mám poruchu zraku, zrazu škúlim, vidím dvojmo a rozmazane, v žiadnom prípade nesmiem šoférovať a tento článok píšem s jedným okom zakrytým po odsekoch už dva dni.

 Pravdepodobnosť trvalých následkov je 35 – 40 %, povedal môj lekár. Zajtra idem k špecialistovi a budem vedieť viac, ale aj tak sme mali šťastie, nemuseli sme tu byť vôbec, mohli sme ochrnúť alebo získať trvalé psychické poškodenia.

 A to všetko pre vlastnú pohodlnosť a ignoranciu, pretože sme si, absolútni medicínski laici, mysleli, že kliešťovou encefalitídou sa nemôžeme nikdy nakaziť.

 Nechcem nikoho nahovárať na očkovanie, ale urobili by ste mi radosť a sebe dobrú službu, ak by ste sa informovali u lekára.

Zuzana Široká

Zuzana Široká

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Kto vlastne som a koľko nás je?Kúpte si moje knihy! Zoznam autorových rubrík:  Jabloňové láskyLiterárne NobelovkyKaždodennosti

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu