Typisch deutsch verzus To je také slovenské

Autor: Zuzana Široká Faisst | 12.1.2019 o 15:16 | (upravené 13.1.2019 o 19:32) Karma článku: 3,54 | Prečítané:  1385x

10 úplne neobjektívne spozorovaných odlišností medzi Slovákmi a Nemcami. Kto žije tam aj tam, vidí to i to. A počuje všeličo na adresu jedného či druhého národa. 

1. Ide sa do lesa!

DE: funkčná bielizeň z angory alebo merina, antiseptické ponožky so strieborným vláknom, goretexové vibramy so systémom tlmenia nárazov v podrážke, károvaná košeľa s inteligentným vetracím systémom, neónová flísová bunda s termoreguláciou, vodovzdorná vetrovka v signálnych farbách s reflexnými prvkami, zrolovateľnou kapucňou, nohavice s trojstupňovým odopínaním dĺžky, oranžové ultraľahké okuliare so 100 % ochranou proti UVA, UVB a UVC žiareniu, pokrývka hlavy so zreteľne viditeľným logom renomovaného výrobcu športového oblečenia a doplnkov so šiltom a ochranou proti prehriatiu. Ešte ruksak so špeciálnou výstužou chrbta a trojsmernou cirkuláciou vzduchu, tromi pármi nastaviteľných popruhov a ide sa!

SK: tieto staré rifle som chcel vyhodiť, ale do lesa ešte budú.

2. Spolky, čertove volky

DE: Ak v nejakom nie si, nie si. Ak v nejakom nie si, nie si Nemec. Spevokol folklórny a folkový, mužský, ženský, detský, seniorský, juniorský... Športový spolok s odeleniami zimných a letných športov a jednotlivými pododdeleniami podľa disciplín, veku a pohlavia členov, hudobné spolky detto, a máme tu aj spolok dôchodcov leštiacich turistické značky v lese, spolok priateľov národného parku a spolok odporcov národného parku, tu dedinský, okresný, krajský, štátny a spolkový spolok priateľov automobilových veteránov, spolok turistických dôchodkýň a jeden extra pre dôchodcov, spolok pomoci migrantom a spolky na podporu školských zariadení každého druhu. Každý spolok, nazývaný Verein, má svoje vedenie a stanovy, logo, tričká, spoločenský priestory, brožúru s informáciami a termínmi.

SK: Spoky a združenia vstávajú z popola. Po desaťročiach zákazov a zneužívania na ideologizačné účely sa obnovuje činnosť súborov, športových a tvorivých združení. Ale takú masovosť ako v Nemecku nedosiahnu nikdy. Nielen kvôli prerušeniu tradície a nedostatku financií, myslím, že miera stádovitosti holubičieho národa je predsa len trochu nižšia.

3. Dnes je sobota...

DE: V sobotu sa v Nemecku maká: Vysávače, práčky, kosačky či snežné frézy, utierky, prachovky, lopaty, rýle, metly a rebríky sú v plnom nasadení. Obchody so stavebninami praskajú vo švíkoch, zásob skrutiek, utierok z mikrovlákna a sekundových lepidiel nikdy nie je dosť. A treba premaľovať kuchyňu. Kvapká kohútik na wecku a tuja v predzáhradke sa hlasno dožaduje hnojiva... V sobotu sa v Nemecku maká. V dome, v záhrade, na upratovaní dediny.

Nedeľa je v Nemecku svätá. Obchody sú zatvorené, vysávače či kosačky naberajú dych. Pozri aj odseky Hor sa do lesa!, Pivárne či Spolky.

SK: V sobotu sa na Slovensku maká: Vysávače, práčky, kosačky či snežné frézy, utierky, prachovky, lopaty, rýle, metly a rebríky sú v plnom nasadení. Obchody so stavebninami praskajú vo švíkoch, zásob skrutiek, utierok z mikrovlákna a sekundových lepidiel nikdy nie je dosť. A treba premaľovať kuchyňu. Kvapká kohútik na wecku a tuja v predzáhradke sa hlasno dožaduje hnojiva... V sobotu sa na Slovensku maká. V dome aj v záhrade.

Je nedeľa. Hurá do nákupného centra!

4. Najkrajšie ženy na svete?

DE: viac odtieňov modrej, ružovej a striebornej než na hlavách nemeckých dôchodkýň nájdete asi už len v Disneylande. Ináč vládne vo vekovej skupine pod 65+ skôr triezvosť a prirodzenosť.

SK: V studenej vodičke z čistého potôčka sa slovenské dievčatá už neveľmi umývajú, čistých potôčikov je pomenej a tak sa o červené líčka starajú produkty z kozmetických katalógov od podnikavých susediek a sesterníc. Okrem nich sa najkrajšie ženy na svete sa nezaobídu bez gélových nechtov s trblietkami, umelých mihalníc, melíru, vlasovej žehličky a push-upky.

5. Hybaj na pivo!

DE: Biergarten – skladacie lavičky pri dlhých stoloch s papierovými obrusmi v tieni platanov, dubov či mrakodrapov, rebierka, klobásky, detské ihrisko, pivo , pivo, pivo. S pojmom nemecké kultúrne dedičstvo si domáci nespájajú len Ulmský dóm, kníhtlač a Wagnerove opery, ale aj záhradné pivárne. O tom, že pivo sa dá piť aj kultivovane, a že to je nápoj pomocných robotníkov na stavbe a smetiarov rovnako ako manažérov, umelcov a jemných dám sa najlepšie presvedčíte osobne. Alebo si pozrite pivárenské umenie od slávneho Maxa Liebermanna.

SK: Nie každá dedina má svoju Planétku, ale takmer všetky majú to svoje pohostinstvo či výčap s betónovým podstienkom či dreveným gánkom, aj na zábradlí nad potokom sa dá jedným či dvomi veľkým spláchnuť domáci um či borovička. Dámy by ste tam hľadali márne.

6. Demos kratos

DE: hej, hej, Beatrice aj Alice ešte stále strašia, aj Gauland a spol., aj Horstove hlášky majú status ľudovej zábavy. No pamätáte na ministra obrany Guttenberga? To bol tiež taký kpt. CtrlC – CtrlV, už nie je.

SK: kpt. CtrlC – CtrlV straší a strašiť bude stále, lebo veď aj Kali môže, aj každý čo vyrástol na hnojisku červených ruží, okrem toho demagóg Kotleba, sľubotechna Bugi, vyšinuté starostky a skorumpovaní primátori.

7. Jednou v roce na Vánoce...

DE: môj svokor tvrdí, že podľa vianočnej výzdoby na domoch a v predzáhradkách presne vie, či tam bývajú domáci (rozumej Švábi) alebo prišelci. Decentné biele či zlaté svetielka na balkóne, sviečky v okne, stromček pred domom ozdobený bielymi (pravdepodobne energeticky nenáročnými) svetelnými reťazami a jednotná výzdoba na ulici. To je všetko. Plastových Santaklausov hompáľajúcich sa na oknách, soby a girlandy vo všetkých farbách dúhy budete hľadať márne.

SK: ... kto si to môže dovoliť, omotá svoj balkón, terasu, vianočný stromček aj celý domček blikavým neónovozeleným alebo ružovým LED hadom, aj na mačičku dajú svetielkujúcu mašličku, do každého okna hviezdičku na baterky (príp. 10) a moderátorke spravodajstva v telke čelenku so sobími parôžkami, lebo veď aj to patrí k sviatkom (asi, niekde).

8. Držitelia rána

DE: deti na nemeckých základných školách nemajú mobily. Naozaj nie. Z dvadsiatich štyroch dvanásťročných deciek v gymnaziálnej triede môjho syna majú smartfóny piati. Mobily nie sú cool. Na vyučovaní používajú niekedy školské tablety, tablety majú aj učitelia a používajú ich v rovnakej miere ako klasickú tabuľu a kriedu. Interaktívna tabuľa? Komu to treba?

SK: najneskôr na ôsme narodeniny musí decko dostať smartfón. Niežeby ho potrebovalo, no ostatní majú a my predsa nechceme vychovať outsidera. Interaktívna tabuľa? Potrebuje ju každá trieda vrátane prváčikov. Súrne.

9. A bude tu poriadok!, povedala babička

DE: ... a nikto nič nezakopol pod posteľ. Triedenie odpadu je v domácnostiach, podnikoch a inštitúciách rovnako prirodzené ako dýchanie. Aj šéfovia sa hrabú v koši, keď si spomenú, že papierovú obálku s výplňou z bublinkovej fólie neroztrhli a neoddelili rozličné materiály do rozličných zberných nádob. V smetiakoch sa hrabú aj smetiari – raz som nechtiac medzi kompostovateľným odpadom nechala útržok z akejsi obalovej fólie. V deň zberu bio-odpadu ostal náš smetiak plný a na vrchnáku na celú ulicu svietila nálepka, že nesprávne vytriedený odpad musíme ešte raz pretriediť a odstrániť na vlastné náklady. Nereptali sme.

Je naivné si myslieť, že všetok separovaný odpad sa v Nemecku znovu zaradí do výrobného procesu – veľká časť recyklovateľných obalov aj tak končí zošrotovaná v spaľovniach alebo zahrabaná na skládkach, ale táto lastovička robí už aspoň jar, ľudia sa triedením a recykláciou odpadu aktívne zaoberajú a pracujú na zlacnení a zefektívnení recyklačných procesov. Jedného dňa dajú aj Nemci 100%.

SK: Nie pod posteľ, ale do kontajnerov, pred dne, pod a za ne vynášajú Slováci svoje nevytriedené smetie. Doma máme čisto, že aj z podlahy by sa dalo jesť, neporiadok ostáva na uliciach, na brehoch riek, v lesoch a v bezprizorných sídliskových húštinách. Isto, separuje sa. Niekde, niekedy. Mohlo by sa aj viac, pretože infraštruktúra sa zlepšuje. To, čo chýba nie sú možnosti triedenia a zberu odpadu, ale ekologické povedomie, aspoň minimálna vôľa zaoberať sa tematikou. Nie je ľahšie hodiť všetko do jedného koša a vyviezť do kontajnera za dedinou? Keď obci dôjdu peniaze na odvoz odpadu a v prekypujúcich kontajneroch sa hrabú straky, líšky, mačky a červy, smeti sa zapália, popol poputuje do potoka. Horskými bystrinami sa plavia kávové kapsule, PET fľaše a sem-tam nejaká pohovka.

10. Kávičkári

DE: Nemeckí muži chodia spolu na kávu. Kaffee und Kuchen fičí stále. Kolegovia z práce si zájdu predpoludním do cukrárne prediskutovať zakúpenie nového plotra. Môj svokor s kamošmi chodieva na kávu a koláč každý štvrtok. Môj muž s kamošmi v piatok poobede. Ale iba v zime, v lete si radšej zájdu do záhradnej pivárne. Dvaja muži na kávičke so šľahačkou v cukrárni? A nie sú inak orientovaní? V Nemecku normálka.

SK: K trojchodovému menu v reštaurácii si objednávajú kávu na pitie naozaj asi len Slováci. Akože nie na záver alebo k dezertu, ale rovno k polievke. Kávu a potom už nič. Alebo druhú kávu. To svet nevidel! Slovensko s týmto fenoménom žije, odkedy sa objavila prvá táckareň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tóth vo výpovedi tvrdil, že sledoval ďalších novinárov aj Sulíka

Sledovanie novinárov si objednal Kočner.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zabije trikrát viac Slovákov ako autonehody

Ako funguje očkovanie a prečo sú antivakcinačné hnutia.

Komentár Zuzany Kepplovej

Prečo si Tóth myslí, že nepochybil

Podľa Kočnerovho informátora žiadny verejný záujem neexistuje.


Už ste čítali?