Vaše dieťa je introvertné. Preonačte ho!

Autor: Zuzana Široká | 18.11.2018 o 17:52 | (upravené 18.11.2018 o 18:08) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  2514x

Prvé vysvedčenie v prvej triede. Žiadne známky, len päť odsekov slovného hodnotenia. V každom výrazy ako tichá, plachá, nesmelá. V testoch z nemčiny vždy dosiahla plný počet bodov a v matike vyniká, no čo z toho, keď sa nehlási?

      "Prečo sa v škole nehlásiš?" pýtam sa dieťaťa, o ktorom som si doteraz myslela, že je vyrovnané, milé a bezproblémové. Že sa dobre učí, je obľúbené a slušne vychované. 
      "Hlásim sa, ale nie vždy. Iba vtedy, ak sa nehlási nik iný. Veď si sama hovorila, že máme dať šancu aj pomalším. Tak im ju dávam."

Bola taká odjakživa a nik sa tým veľmi nezaoberal: jemné, vílie dieťa s tichým hláskom a veľkými očami, ktorým nič neujde. Vždy mávala kamarátky, s ktorými uháňala jačiac po dvore, vyobliekaná v mojich vyradených slávostných šatách, štrngajúcich koráloch a ufúľaných spodničkach. Pri tímových hrách v škôlke ju chcel mať každý v skupine, pretože je nekonfliktná a dokáže vymýšľať perfektné stratégie na oklamanie nepriateľa. Pri vankúšových vojnách s veľkým bratom lieta vzduchom perie, bojové výkriky a sem-tam aj kopance. Extrovert ako vyšitý.

Sú však chvíle, kedy sa malý introvert zavrie na hodiny v izbe, číta, kreslí, brnká na klavíri, spokojný sám so sebou a svetom naokolo. Cez prestávku vylezie na vrch preliezky a odtiaľ pozoruje dve stovky blázniacich sa detí. Niekedy sa k nim pridá, niekedy nie. Hlavu má plnú faktov z encyklopédie, no nemá potrebu počas vyučovania vykrikovať odpovede na otázky do pléna. Nesúťaží s deckami o to, kto prvý nastúpi do školského autobusu, počká, kým sa ostatní vrútia dnu a s pokojom angličana nastúpi posledná. Netrhá sa o hlavné roly v divadelných predstaveniach, no s flautou v ústach našepkáva každému, kto zabudol text.

Až do oného vysvedčenia, keď nám to pani učiteľka vytmavila čiernym na bielom, sme nemali potrebu jej správanie analyzovať či nebodaj naprávať. Ale časy sa menia: keď sme my chodli do školy, učitelia vyzdvihovali skromnosť, dnes sa na piedestál stavia asertivita.

     "Možno by stačilo rešpektovať povahu detí takú, aká je," dovolila som si navrhnúť pani učiteľke. Vysvedčenie nám totiž nedalo s mužom spávať. Keby jej vytýkali škrabopis, lajdácke úlohy alebo nedostatok záujmu čo ja viem, o šport, hodnotenie by sme akceptovali. Ale charakter? Požiadali sme pani učiteľku o rozhovor. Je veľmi milá, mladá, otvorená, deti, vrátana našej dcéry ju zbožňujú. Stále má v zálohe nejaký žartík, hlasno sa smeje, cez pazdniny podniká adrenalínové cesty po svete. 
    "A nemohli by ste s ňou doma trochu trénovať? Hlasný prejav, napríklad. Alebo trebárs naháňačky?"

Hlasných prejavov a naháňačiek máme v doma celkom dosť. Asi ako v každej inej rodine s deťmi, ktoré majú kopu kamarátov. Okrem toho hrá dcéra na klavír a na flautu, nemá problémy vystupovať na koncertoch a v zime sa púšťa na lyžiach z najstrmších svahov. Nemáme pocit, že jej chýba sebavedomie, iba nemá potrebu predvádzať sa, predbiehať, prekrikovať, súťažiť. Je sama sebou a je spokojná dovtedy, kým sa jej nejaký dobromyseľný sused či učiteľ neopýta, kam schovala jazyk.

To poznám. Aj ja som bola tiché dieťa. Môj muž tiež. V živote sme sa napriek miernej povahe nestratili, máme ho peve v rukách, dokážeme hovoriť pred publikom a obhjájiť svoje stanoviská aj bez zvyšovania hlasu a šibrinkovania rukami. Máme priateľov, zodpovednú prácu, nevytŕčame z radu. Možno aj preto, že sa nik nesnažil natrénovať nám extrovertizmus a drastickú asertivitu.

Očakávať, že introvertní rodičia vychovajú extroverta je nereálne. Jeden sa nám taký narodil, druhá je tichá voda a asi takou aj ostane, my ju nasilu preonačovať nebudeme. Som si istá, že si nájde pevné miesto v živote, tak ako množstvo iných introvertov na svete. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?