reklama

Master alebo majster?

Remeslo - hospodárska veľmoc odvedľa. Výkonná a dôležitá, no nie a nie sa zbaviť zaprášeného imidžu. Chýba jej dorast a sebavedomie. A často aj naše uznanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Keď sa nebudeš učiť, pôjdeš za krajčírku, maľovala nám pred tridsiatimi rokmi slovenčinárka čerta na stenu. Keď si nezlepšíš známky, pôjdeš za maliara, vyhrážal sa spolužiakovi matematikár. Spolužiak by za maliara išiel celkom rád, krásne kreslil a farbičky na lavici ukladal do komplikovaných geometrických vzorov. Lenže v tóne učiteľovho hlasu sa chvelo jemné pohŕdanie - na remeslo a na učňovku chodia len tí najhlúpejší z najhlúpejších, tí ktorí sa vyššie ako na štvrtú priečku maliarskeho rebríka nikdy nedostanú. Kto chce niečo dosiahnuť, musí študovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem, kedy sa z povolaní so zlatým dnom a všeobecným rešpektom stali zaznávané, menejcenné pracovné pozície, a kedy sa na kariernych piedestáloch začali slniť akademici, inžinieri a všetci študovaní. Istotne dávno predtým, než sme sa dostali do tried k hore opísaným súdruhom učiteľom. Možno v päťdesiatych rokoch, keď kvôlli zoštátňovaniu zanikli malé remeselné dielne, a možno ešte skôr. 

Podobný problém má však aj Nemecko, rovnako východné, ale aj západné spolkové krajiny s odlišným historickým vývojom, a takisto všetky európske krajiny. Remeslo bojuje so zaprášeným imidžom, nedostatkom pokračovateľov a ich odlivom smerom k (nad)akademizácii. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: www.handwerk.de)

V Nemecku pritom malé a stredné remeselné podniky tvoria jadro národného hospodárstva. Je ich okolo milióna a zamestnávajú spolu približne 5,54 milióny pracovníkov plus ďalších 363.000 učňov, čo je 12,5 percenta zamestnaných. Spoločný vyprodukovaný obrat dosiahol 561 miliárd Eur. Napriek tomu bojuje remeslo o pokračovateľov, množstvo vypísaných učňovslých miest ostáva neobsadených. Na jednej strane preto, že remeslo akosi nie je cool a na druhej strane preto, že nie každý, kto sa zle učí, dostane automaticky miesto v remeselných podnikoch. Práve naopak, požiadavky sú vysoké, vzdelanie vôbec nie také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Kvalifikovaní remeselníci a odborníci v jednotlivých oblastiach derú školské lavice často rovnako dlho ako akademici, len s tým rozdielom, že ich štúdium je úzko prepojené s praxou. Vyučený remeselník má za sebou tri roky školy, z toho poslené dva v systéme duálnej výučby - štyri dni v týždni pracuje v podniku kvalifikovom pre vzdelávanie a jeden deň strávi výučbou teórie v škole. Výučbu zavŕši teoretickou a praktickou skúškou a zhotovením úžitkového predmetu podľa prísnych pravidiel. Poznám predsedu stolárskej komory, majstra stolára, ktorý zadáva úlohy a kontroluje ich prevedenie a verte mi, je poriadny detailista: rozprával mi, ako dva dni v kuse kontroloval jednu jedinú komodu, ktorú zhotovil jeden z učňov - žiadny spoj, čapík, hrúbka jednotlivých ručne opracovaných dosiek neušla jeho pozorným očiam, rukám a meracím prístrojom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mladý, vyučený stolár zarobí v priemere 2400 Eur bruto, so špecializáciou, konkurenciu a s každým stupňom vzdelávania zárobok stúpa. Pretože dobrý remeselník nespí na vavrínoch, a po vyučení pokračuje v štúdiu, napríklad ako remeselný majster vo svojom odbore. 

Pamätám sa, ako som pred rokmi na nejakom nemeckom úrade hovorila, že mám vysokoškolský titul Master. Úradník však počul slovo majster a veľmi sa tešil z takého kvalifikovaného mladého človeka ako som ja, vyskočil od stola, podal mi ruku, poklopal ma po pleci, spieval ódy na remeselníkov. Vyvedená z miery, neuviedla som ho na pravú mieru, no v duchu som, vychovaná súdružkami a akademickými sebaúžasníkmi, zúrila, ako si len mohol myslieť, že nejaký majster je v oblasti kvalifikácie niečo viac než ja. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nuž... mohol. Nie viac, ale ani nie menej. Remeselný majster má totiž v Nemecku rovnaké postavenie ako vysokoškolsky vzdelaný človek. Okrem toho, kvôli neustále sa meniacim normám, predpisom a technológiám sa remeselníci musia neustále ďalej vzdelávať a kvalifikovať.

A mám pocit, že, (aspoň v Nemecku a takisto u mňa osobne) sa uznanie a akceptácia remeselníkov opäť pomaly zvyšuje. Subjektívne preto, že niekoľko kvalifikovaných a vzdelaných remeselníkov dobre poznám. Napríklad kominárskeho majstra, ktorý reprezentoval Nemecko na zimnej olympiáde v Lillehammeri, alebo maséra, ktorý sa nedávno vrátil z Pchjongčangu, kuchárskeho majstra ovenčeného michelinovskými hviezdičkami... Naozaj to nie sú ľudia, ktorí by sa v detstve zle učili a doteraz si stáli na kábli, naopak, všetci sú vzdelaní, kultivovaní a kvalifikovaní. Od klišéovitého obrázku zarasteného roboša v umastených montérkach s pivom v ruke má každý z nich poriadne ďaleko. - Jednoducho dostali šancu robiť to, k čomu sa cítili predurčení. Bez predsudkov.

Objektívne sa na zlepšení a zmodernizovaní remeselníckeho imidžu podieľa aj celonemecká kampaň. V médiách sa prezentuje spotmi a plagátmi s "coolovými" mladými ľuďmi v pracovnom oblečení a heslami ako Nebrúsim iba sklo. Zaostrujem tvoje zmysly. Alebo Nie som iba remeselník. Som motor, ktorý poháňa Nemecko., či Na začiatku bolo nebo a zem. Zvyšok sme urobili my. Viac

Jeden z hore menovaných majstrov je ženatý s akademickou pracovníčkou renomovanej univerzity. Raz sa ich jeden známy, 31-ročný večný študent, opýtal, kto je viac. Majster či master? 

Odpoveď: Každý, kto pracuje a vytvára hodnoty, si zaslúži rovnaký rešpekt a úctu. Každého spoločnosť potrebuje.

Zuzana Široká

Zuzana Široká

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Kto vlastne som a koľko nás je?Kúpte si moje knihy! Zoznam autorových rubrík:  Jabloňové láskyLiterárne NobelovkyKaždodennosti

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu