Jabloňové lásky

Autor: Zuzana Široká Faisst | 30.1.2017 o 21:35 | (upravené 31.1.2017 o 8:36) Karma článku: 3,21 | Prečítané:  516x

Všetci v sebe nosíme voňavé, sladké dedičstvo, nostalgické spomienky na letá v jabloňových sadoch, májové lásky a nedeľné jablčníkové seansy.

Dovoľte, aby som vám predstavila moje Jabloňové lásky. Knihu, v ktorej sa skrýva veľa: veľa príbehov, osudov, žien. Veľa rodinných tajomstiev, smútkov, lások. Veľa historických podkladov, veľa čriepkov rodinnej mozaiky - šesť generácií žien, šesť historických období, šesť starých odrôd jabloní a tisíc skutočných, silných emócií.

Je to veľmi osobný, veľmi autentický príbeh, no zdá sa, že sa v ňom našlo veľa čitateľov. Príbehy o silných ženách a odolných jabloniach pozná každý z nás. Semienka jablčnej mágie padajú na Slovensku na úrodnú pôdu. Všetci v sebe nosíme voňavé, sladké dedičstvo, nostalgické spomienky na letá v jabloňových sadoch, májové lásky a nedeľné jablčníkové seansy.

Spomienky na detstvo uprostred jabloňového sadu má aj hlavná postava knihy Simona. Aj keď nie iba ružové. Chtiac-nechtiac však musí zbaliť svoj mestský život do kufra a vrátiť sa na vidiek, do starého penziónu uprostred jabloňového sadu, v ktorom vyrastala ona, jej matka, stará mama a generácie prababičiek. Znovu objavuje svoje korene, pevne vrastené do úrodnej pôdy jabloňového sadu. V denníkoch žien, ktoré siahajú viac než storočie dozadu, spoznáva minulosť svojich predkov a tým postupne aj seba samu. 

  • Lokality z príbehov Jabloňových lások o mágii jabloňových sadov, papierových snoch a láske klíčiacej v srdciach silných a múdrych žien. Nech už sa vo svete deje čokoľvek, kým v sadoch kvitnú a rodia jablone, majú ženy nádej. A kde je nádej, tam kvitne aj láska.

Vďaka práci na tejto knihe som sa dostala prekvapivo hlboko k vlastným koreňom: počas listovania v starých denníkoch, kronikách pestovateľských príručkách, pri potulkách rozpadnutými cintorínmi a pri dlhých rozhovoroch s múdrymi starými ľuďmi som sa cítila obklopená úžasnou, prastarou a prapôvodnou jablčnou mágiou. Dúfam, že sa preniesla aj do písmeniek, a že pri čítaní očarí aj vás. Úprimne vám to želám. 

 

Lucia Vráblicová číta úryvok z Jabloňových lások

Som presvedčená, že jabloňové sady, jablkové koláče a práca v záhrade majú na nás, slovenské ženy terapeutický účinok. Verím, že keď sme všetky pevne zakorenené v rodinných sadoch, máme dosť vnútornej sily a stability, aby sme dokázali poskytnúť oporu tým, ktorí to potrebujú. Pritom však stále ostávame jemné a nežné ako lupienky jabloňových kvetov a zvodne, šťavnato sladké ako zrelé plody.

Román Jabloňové lásky je silný príbeh - horkosladký a dojímavý, plný drám a smútku, ale aj nádejí na novú jar. Presvedčí vás o tom, že nech už sa v okolitom svete deje čokoľvek, kým v starom sade kvitnú a rodia jablone, majú ženy nádej. Budem rada, ak si ho prečítate a podelíte sa so mnou s vaším vlastným jabloňovým príbehom. Pokojne môže byť aj trochu sladký a nostalgický, ja mám také rada.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zamestnal černákovca, predal stroje, schválil odmeny. Kotlebu preverí kontrolór

Krátko pred svojím odchodom Marian Kotleba urobil zmeny, ktoré chce nový župan Ján Lunter preveriť.

PLUS

O čo naozaj ide Georgeovi Sorosovi

Mýty, fikcia a fakty. Čo sa všetko spája so známym finančníkom.

KOMENTÁRE

Nesrovnal nezvládol už ani oportunizmus

Prečo vám nikto nepovedal o najväčšom zlepšení bratislavskej MHD.


Už ste čítali?