Na zelenej lúke červené vrecúško

Autor: Zuzana Široká Faisst | 31.10.2016 o 22:40 | (upravené 1.11.2016 o 7:59) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  637x

Máme doma šteniatko, vykaká sa zakrátko. Všetci sa z toho tešíme, hovienko do vrecka vložíme. Vrecúško necháme na mieste, na lúke, v parku, na ceste. Šteniatko v meste môže mať každý, na jeho oné máme tu sáčky. 

Autorom kostrbatých veršíkov o psích výlučkoch je môj deväťročný syn. Prepáčte mu, prosím, štylistické nedostatky. Poéma s názvom Psie hovienko v sáčku vznikla potom, ako prešiel bicyklom po vyššie zmienenom predmete. Dávid má parádny bicák, horský, s hlbokým profilom. Viete si predstaviť dôsledky. Po skvelom parkúre musel ešte pol hodiny jazdiť po orosenej tráve. Žlté vrecúško, zbavené záťaže, odfúkol vietor smerom k národnému parku.

Niežeby ma to ktovieako zaujímalo, ale náš dom stojí na zelenej lúke, na križovatke turistických chodníkov, a tak viem, že vrecúška sa vyrábajú vo všetkých farbách dúhy, s potlačou aj bez, parfumované, samozalepovacie aj so šnúrkou, dokonca aj s flitrami, v rozličných veľkostiach, s jarnými, letnými aj jesennými vzormi... Akože fakt skvelé veci, keby ich užívatelia odkladali tam, kam patria - do špeciálnych smetných košov, alebo aspoň do konatajnerov, alebo pre mňa-za mňa do psotransportných kabeliek. A nechoďte na mňa s argumentom o biologicky rozložiteľných sáčkoch. Za tie roky, čo ich nedobrovoľne zbierame, sa v živom plote nerozložil ani jeden.

Pravda je totiž taká, že biologicky odbúrateľné plastové vrecúška neexistujú. Výrobcovia, ktorí to deklarujú, zavádzajú spotrebiteľa a škodia životnému prostrediu. Pohodlný psíčkar však rád uverí, lebo veď  svedomie je naivné, a šup s vrecúškom do hŕby lístia. Alebo do záveja. Nebude ho predsa nosiť vo vrecku či v ruksaku s desiatou. Lenže lístie zhnije, sneh sa roztopí a vrecúško si ďalej hovie vo svojej už nie tak dobre utajenej skrýši. Možno trošku vybledlo, možno sa k chutnému obsahu prehrýzli zvieratá, ale "ekologický" plast pretrvá v lone matky prírody naveky. 97 percent psích vrecúšok je vyrobených z obyčajného plastu (PE), ktorý sa nedá biologicky odbúrať a pretrvá stovky rokov. 

Marketéri ich objavili už dávno - psie vrecúška sú ideálnym nosičom reklamy - dajú sa potlačiť reklamnými sloganmi a fotografiami a ak by ste mali chuť preštudoovať si taký zauzlený sáčoček zblízka, dozviete sa, aké krmivo, odčervovacie prostreiedky či baterky na zbieranie psích hovienok potme si môžete kúpiť na wé-wé-wé ... bodka.com. Reklama je navoňaná sračka v sáčku.

Nuž ale, shit happens, chudák pes za svojho majiteľa nemôže. V mestách je život s vrecúškami istotne lepší ako bez nich, ale musia byť aj v prírode? Psie vrecúška vidieť v lesoch a pri poľných cestách, plávajú si horskými potokmi, odviate vetrom plachtia v horskom povetrí. Pomaly ich je viec než igelitiek z hypermarketov. Vlastne v Nemecku už vďaka účinným opatreniam igelitky nepoletujú, zato sáčkov je čoaraz viac. Boli časy, keď popri chodníkoch ležali psie kôpky, dnes tam ležia tiež, len zabalené v hygienickom vrecku. Neviem, čo je horšie.

Neviem ani, kde je pes zakopaný, ale z denného zbierania vrecúšok po záhrade sme doma už všetci poriadne nasr... dení. Prosím vás, psíčkari, berte si domov všetko, čo vám patrí. My o nevyžiadané balíčky nestojíme. A príroda tiež nie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.

EKONOMIKA

Mestá už môžu vykázať staré autá z centier, ale veľmi nechcú

Ministerstvo vytvorilo priestor na vytváranie zón s nízkymi emisiami.


Už ste čítali?