Óda na knižné búdky

Autor: Zuzana Široká Faisst | 18.9.2016 o 16:30 | (upravené 18.9.2016 o 16:42) Karma článku: 9,02 | Prečítané:  2257x

Sú skoro všade a je ich stále viac: staré telefónne búdky, skrine, chladničky, vydlabané kmene stromov či dokonca inkubátory plné knižných pokladov. Prídeš, presnoríš, vyberieš si a čítaš. Pochválený buď, kto ich vymyslel!

Knihy majú prirodzenú tendeciu množiť sa geometrickým radom. Veľkokapacitní čitatelia vedia o tom svoje. Rozťahujú sa na všetkých vodorovných plochách bytov, postele a vane nevynímajúc. Nanosili sa do skríň, kufrov a do špajze. Okupujú toalety, zásuvky aj garáže. Čo s nimi? Na ulicu ich nevyhodíš, veď sú to živé bytosti - taká Karenina by sa zo šoku hodila pod vlak, Bukowski by hodil šabľu a Harry Hole by bol hneď bohatší o novú jazvu. Lenže čo s nimi, keď sú také expanzívne?

U nás doma sa vždy veľa čítalo. Problémom je, že každý číta niečo iné a jednu knihu nanajvýš tak trikrát. A tak sa na povale kopia starkého pomologické príručky, veľdiela socialistického realizmu a Zamarovského cestopisy vedľa kufrov plných biografií tuším každého človeka, o ktorom sa čo i len raz písalo v novinách. Naša mama kedysi fičala na Steelovkách, Vasilkovkách a Colinsovkách, našťastie presedlala na Dicka Francisa a Daniela Silvu. Ľúbostné romány v leských obaloch presídlila do podkrovia. Sú ich plné kufre; ich stránky pomaly žltnú, ich obdarené hrdinky sa utápajú v prívaloch patetických sĺz. Moja sestra má nový byt a má v ňom už takmer všetko okrem knižnice. A tak sa  stovky kníh doslova sypú návštevníkom na hlavy. Či už zo skriniek kuchynskej linky, z poličky nad toaletou či zo šatníka. Komu raz pristál na hlave komplet Murakamiho 1q84, ten už druhýkrát na návštevu nepríde.

Aj my máme veľa kníh. Aj na záchode, aj v podkroví aj v posteli. Ale zatiaľ nám nepadajú na hlavy. Pretože (pochválený buď, kto ju vymyslel!) máme v dedine knižnú búdku. Teda vyradenú kancelársku skriňu. A v okresom meste dokonca dva štýlové knižné stromy. A na kupku výmenný knižný regál. Nosíme tam knihy, ktoré už neplánujeme čítať. Knihy, z ktorých deti vyrástli. Knižné dary, ktoré netrafili do čierneho (ja naozaj nečítam erotické trilery a nevyžiadané dary od slovenských autoriek tiež nie). Ani detektívky si neodkladám, keď už na začiatku viem, ktorý záhradník je vrahom. A nech sa na mňa môj muž nehnevá, ale svätuškársky životopis Lancea Armrstronga takisto nemá právo okupovať vzácne miesto na polici. Nech si ho číta, kto mu verí.

Vďaka knižným búdkam majú knihy šancu na druhý (tretí, štvrtý, piaty... ležatosmičkový) život. 

Knižné búdky majú však aj jednu veľkú nevýhodu - s prázdnymi rukami od nich nik neodíde. Ja som napríklad v knižnovýmennom regále na kupku, medzi spľasnutými nafukovanýcími kolesami, opustenými bikinami a vyblednutými slnečníkmi našla skvelý životopis Jackie Kennedyovej. A v najsamškaredšej knižnej búdke na svete, pred pivárňou v Hannoveri, úplne nové trilery od Prestona a Childa. Hneď som sa nimi zásobila na dovolenku.

Od istého času nosím v kabelke okrem iných prepotrebných vecí aj knihy. Čo keby sme náhodou išli okolo nejakej búdky? Nachádzame ich často. Možno aj preto, že ich vyhľadávame. Vždy, keď ideme do nejakého nového mesta, zabalia si deti do ruksačikov nepotrebné knižky a vydávame sa na lov. Už vieme, kde knižné búdky hľadať - na námestiach a autobusových zastávkach, na kúpaliskách a v blízkosti knižníc.

Ľuďom, ktorí čítajú, fantázia nechýba. Tí v nemeckom Freiburgu, napríklad, odkladajú knižky do chladničky. Asi preto, aby im v najteplejšom nemeckom meste nebolo priteplo. Tam majú aj knižnú búdku so solárnym osvetlením. Na love sme objavili už aj literárne vtáčie búdky, reklamné stĺpy s bohatým "vnútorným životom", maringotky plné beatnickej poézie a dokonca aj knižnú králikáreň.

Neviem, kto vymyslel knižné búdky, ale som mu veľmi vďačná. Oživil kolobeh kníh v našej rodine, dedine i krajine, nechceným knižným dielam dal šancu na adopciu a mojim policiam miesto na dýchanie. Najmä však prispel k tomu, že z mojich detí sa stávajú nadšení knihomoli s vyhraneným literárnym vkusom. Ozaj, poznáte aj vy nejakú dobre zásobenú búdku? Keby sme náhodou išli okolo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Keď v osade vidia, že prichádza, berú do rúk metlu. Pracuje ako profesionálny vajda

Trochu nahrádzame rodičov, ale ten systém funguje, hovorí Bubenčík.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?