Otváracie hodiny v Božej lekárni

Autor: Zuzana Široká Faisst | 2.7.2016 o 21:55 | (upravené 1.11.2016 o 11:02) Karma článku: 8,32 | Prečítané:  2030x

Môjho syna bez odretých kolien a lakťov či bez modrín na holeniach asi neuvidíte. Zranenia však berie športovo - opráši, opľuje, pricapí skorocel a ide sa ďalej. Ešte dobre, že medecína je vždy poruke. Na lúke.  

Oná početná, medzinárodne rozšírená skupina obyvateľstva sa nazýva rôzne: loptoši, vetroplasi, lapaji, šibali, perpetuum mobile, dobrodruhovia, živé striebra... veď to poznáte - chalani a dievčatá, Rúfusove Božie klbká nepokoja, čo neposedia, nepostoja. Netrpia žiadnou z moderných skratkovitých diagnóz, iba im chutí život a chcú ho spoznávať za pochodu, zo všetkých možných i nemožných perspektív, bez ohľadu na počasie, povrchovú úpravu terénu, cenu nových gatí.

Dobrodružstvá týchto detí sa nezaobídu bez obetí; vetroplachom sa často stávajú veci, aké pecúchovia a domasedi poznajú len vďaka virtuálnej realite: lýtka odreté od lezenia na prastarú borovicu, lesné mravce vo vlasoch, dlane spálené od šplhania sa po lianach, aj tá povestná trieska v zadku a tŕň v päte trápia šibalov v dobrodružnom svete.

"Výrobcovia leukoplastu z vás musia mať radosť," ľutuje ma známa. Na sekundu zhliadla môjho syna s neodmysliteľným bicyklom pod zadkom. Jedno koleno čerstvo oškreté, na druhom bližšie neurčený počet odrenín, lakte detto, na čele nejaká šmuha, dosť možné, že sa pod ňou nachádza zopár škrabancov. "Obväzy a dezinfekčné prípravky nakupuješ vo veľkom, čo?"

"A vieš, že ani nie?" odpovedám. "V lete sa zásobujem v Božej lekárni. Majú tam všetko - na všetky choroby sveta, s extra veľkým výberom sortimentu pre outdoorové chalaniská."

Niežeby sme nemali (na) leukoplast a jódovú tinktúru, aj proti tetanu a kliešťom sme zaočkovaní, no keď je to možné, siahame v prvom rade po prípravkoch z Božej lekárne. Otvorená býva od marca do novembra, od polnoci do polnoci, twentyfour/seven. Ceny majú priam dumpingové, kvalita produktov sa nám veľmi osvedčila, o ich pôvode nemáme žiadne pochybnosti, testy na zvieratách a negatívne vplyvy produkcie na prostredie nulové.

Na základe dlhoročných skúseností odporúčame najmä nasledovné prípravky vhodné pre hore opísanú cieľovú skupinu:

Skorocel kopijovitý - spoľahlivo pomôže pri odreninách, oškreninách, malých tržných ranách, poštípaní hmyzom, popáleninách a opuchlinách. Pomädlíme medzi prstami a priložíme na očistenú  (alebo aj nie) ranu. Nachvíľu prikryjeme dlaňou a počkáme na pocit príjemného tepla. Alebo nepočkáme, podľa toho, čo sa práve deje, že, chalani.

Alchemilka - moja obľúbená ženská bylinka, zábaly však pomáhajú aj pri svalovej horúčke z lietania po ihrisku

Materina dúška v čerstvom stave - pomáha pri pomliaždeninách. Privoniavanie ku kytičke aromatických kvietkov pomáha upokojiť zranené a vystrašené deti.

Ľubovník bodkovaný - rovnako ako skorocel pomáha pri otvorených ranách a opuchoch. Čaj pred spaním zaručí rozblázneným divochom pokojný spánok.

Všetky uvedené bylinky sa dajú použiť okamžite v čerstvom stave, veľmi rýchlo sa ich naučia rozoznávať aj malé deti a ak sú nazbierané v čistom prostredí, určite neuškodia. Deti sa skoro naučia dôverovať prírode a postarať sa o seba. Rituál hľadania a priloženia bylinky na ranu pôsobí na deti upokojujúco a dáva im pocit, že si dokázali pomôcť. 

Božia lekáreň má otvorené až do neskorej jesene. Kým chalani lietajú povonku, ja zbieram bylinky na časy po skončení sezóny. Poslúžia vtedy dobre aj vo forme čaju, sirupov, zábalov a olejov. O tých možno nabudúce. Teraz musím zložiť deti zo stromov a hodiť ich do vane. Lebo bylinku na okamžité umytie malých špinavcov nepoznám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Keď v osade vidia, že prichádza, berú do rúk metlu. Pracuje ako profesionálny vajda

Trochu nahrádzame rodičov, ale ten systém funguje, hovorí Bubenčík.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?