Piánko, Sulík, dvakrát meraj

Autor: Zuzana Široká Faisst | 7.3.2016 o 0:51 | (upravené 8.3.2016 o 11:13) Karma článku: 8,65 | Prečítané:  2287x

Hromotĺcky slon sa prebudil a v najsledovanejšej politickej talkshow dupal po európskom porceláne ako najatý. (Teda najalo ho 12% voličov, len neviem, či na toto.)

V pred- a povolebných debatách na Slovensku sa celkom držal - prezentoval sa ako zmierlivý diplomat a kultivovaný rečník a ja som sa tešila, ako rečnícky a argumentačne dozrel. Chyba lávky. Sulíkovi zazvonil telefón s pozvaním do politickej talkshow Anne Willovej. To je pre európskych politikov veľká vec a veľká šanca prezentovať seba a svoje záujmy pred miliónovým publikom. Minulú nedeľu sa v nej obhajovala Merkelová, včera dostali šancu popohadzovať si horúci utečenecký zemiak Richard Sulík, rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz, nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas, predsedníčka Ľavice Katja Kippingová a Zelená Katrin Göring-Eckardtová - dva jasne rozdelené tábory - Rakúsko, Vyšegrád a Balkán argumentujúci za zatvorenie hraníc, Nemecko za spoločné európske riešenie.

Sulík to mohol ustáť so cťou - má teraz celkom iné problémy. Stačilo by, keby si blahosklonne vypočul (za vlasy pritiahnuté) Kippingovej verklíkovanie o vysielaní signálov Turecku, stačilo by, keby podporil Kurzove triezve obhajovanie zatvorenia hraníc Šengenu, stačilo by, keby diplomaticky reagoval na nemecký postoj, stačilo by, keby kultivovane, distingvovane a diplomaticky predniesol svoje (a vyšegrádske) stanovisko.

Ale nie, neprešla ani polovica relácie a slon sa prebudil. Asi mu začali účinkovať tabletky proti bolesti, čo mu dali na pohotovosti. Veľkohubo a od veci zahlásil, aby sa zrušili európske dotácie pre našich poľnohospodárov, navrhol čo najskôr odstrihnúť Grécko od Šengenu a, zlatý klinec, vyhlásiť na Slovensku referendum o výstupe z EÚ. Keď to občania budú chcieť, vystúpime. Zlatý klinec de luxe: poslal nemeckú političku silvestrovať do Kolína. No veľmi kultivovane.

Ešte stále žijem v tom, že SaS je moderná, dynamická strana s realistickými a realizovateľnými víziami, ktorá má na to, aby vyviedla Slovensko z červeného mora a pevneho ho ukotvila v Európskom spoločenstve. Len sa teraz bojím, že možný nový kapitán uviazne na plytčine za ostnatým drôtom.

Nechcem hodnotiť obsah relácie ani názory zúčastnených diskutérov. Väščinu SaSkárskych argumentov zduše pravicovoorientovaného voliča podporujem, len sa mi nepáči ich dnešná Sulíková prezentácia. Zasa si pustil ústa na špacír. Rozšafné gestá, prskanie slín a zbrklá rétorika do veľkej politiky nepatria. Temperamentné výstupy majú svoju účinnosť na námestiach, veľké slová lepšie znejú z reproduktora, ale v komornom štúdiu možno najsledovanejšej politickej talkshow v Európe pôsobia prekrikovačky  agresívne, hrubo a neotesane. 

Aj rakúsky minister zahraničia mal v tejto relácii silné, rezonujúce slová a vyhranené názory, dokázal ich však prezentovať distingvovane a diplomaticky. Rovnako Heiko Maas a Katrin Göring-Eckardtová. O Kippingovej pomlčíme, tá by si skecla skôr s Ficom, ale aspoň mala pekné šaty. O tú mi teraz ani nejde. Ide o Sulíka a o to, ako prezentuje seba, svoje názory, svoju stranu, svoju krajinu. Dnes to bolo zasa skôr á la hašterivec z rýnku. Mal radšej ostať doma a obchádzať si Bélu.

Verím, že Sulíkovi sa podarí zasadnúť na päťnohý trón. Len by som mu predtým odporučila kurz rétoriky a diplomacie. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Keď v osade vidia, že prichádza, berú do rúk metlu. Pracuje ako profesionálny vajda

Trochu nahrádzame rodičov, ale ten systém funguje, hovorí Bubenčík.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?