Nikto nie je ostrov. Merkelová hej

Autor: Zuzana Široká Faisst | 15.2.2016 o 10:55 | (upravené 16.2.2016 o 11:42) Karma článku: 9,33 | Prečítané:  1313x

Pred štvrtkovým summitom EU v Bruseli odmieta už aj francúzsky ministerský predseda Manuel Valls prijať ďalších utečencov. Len Nemecko sa ešte hrá na hrdinu. Nie celé, okruh Merkelovej stúpencov sa zmešuje, obyvateľstvo sa búri.

Oxfordský ekonóm Paul Collier vyhlásil Merkelovej pozvanie za "morálne odsúdeniahodné". Podľa neho Merkelová "ľudí v podstate vyzvala, aby priplávali do Európy. Podľa motta: nájdi si prevádzača, dúfaj, že čln sa nepotopí. Kto cestu prežije, môže zostať. Akurát, že Nemecko pomáha tým nesprávnym, mladým mužom, dosť majetným na to, aby mohli prevádzačom zaplatiť tisíce Eur.*

Merkelová sa stále drží svojho kurzu, hoci solidarita nemeckého obyvateľstva s utečencami zo dňa na deň klesá. 81% obyvateľov, čiže až osem z desiatich, má dojem, že vláda utečeneckú situáciu nezvláda.** Niežeby nemecké obyvateľstvo začalo strácať súcit, veľká väčšina je ešte stále za podporu utečencov prichádzajúcich z vojnou zmietaných krajín a mnohí z nich sa stále dobrovoľne angažujú v pomoci utečencom. Ľudia robia, čo je v ich silách, pravá ruka síce nevie, čo robí ľavá, ale fičíme.

Problémom sú masy, nekontrolovateľné množstvo neznámych ľudí, ktorí sa (na výsostné pozvanie) dostali do krajiny. Úrady kolabujú, stratégie, či skôr postupy sa menia v týždenných intervaloch, v skutočnosti sa však nemení nič. Ubytovacie kapacity sú vyčerpané, ľudia sa tlačia v nedôstojných podmienkach v telocvičniach a veľkokapacitných stanoch. Sýrčan vedľa Afganca, Ghančan vedľa Sudánca, Maročan vedľa Albánca. Ponorka. Nuda. Špina. Nuda a zasa nuda. Mysleli si, že prídu do raja, namiesto toho skončili v masových táboroch s nedostatočným počtom toaliet. Nevadí, Nemecko má dosť parkov. Mnohí by aj radi odišli, vrátili sa do vlasti, keby to bolo také jednoduché. Ľahšie je do Nemecka prísť, ako odísť. Vyhlásenie štátov Magrebu za bezpečné krajiny ešte neznamená, že odteraz nebudú prichádzať žiadni severoafričania. Ani to, že tí, čo už v krajine sú, zajtra odídu. A že ich domáca krajina prijme s otvorenou náručou. Budú čakať, tak, ako čakali doteraz - prepchaté ubytovne či stany, nuda, ponorka, agresivita.

Samozrejme, že Merkelová bojuje za prerozdelenie utečencov v medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ. V Nemecku jednoducho dochádza miesto. Fyzické priestory rovnako ako ľudské zdroje. Nároky na personál sa znižujú, do bezpečnostných služieb v utečeneckých ubytovniach sa dostali pravicoví extrémisti. Tí sú vlastne všade. Rastú ako huby po daždi, či vlastne po záplave, ktorú spustilo nepremyslené pozvanie premiérky. Bez akéhokoľvek plánu, bez stratégie, bez realistickej vízie. Len tak, z humanizmu. Pekné, Nobelovky hodné, takto na papieri. Škaredé, keď sa to rozoberie na drobné, tak to radšej nerobme, nebudeme o tom nehovoriť.

Merkelová vyhlasuje, že : "Nemecko sa teraz musí naučiť s prílevom utečencov zaobchádzať."*** Rozumej: Slovo kontingent už nik nevypustí z úst, tvárme sa že hotspoty všetko vyriešia. Nechoďme po zotmení von, udržiavajme si odstup na dĺžku ramena****...

 

Multi-kulti síce nefunguje, ale uvítacia kultúra bude. A just. My to zvládneme. Wir schaffen das. Krok za krokom. Schritt nach Schritt. A ticho tam vzadu!

Merkelovej tvrdohlavá politika stráca podporu u partnerov v EÚ, vo vlastnej veľkej koalícii, aj u obyvateľstva. Nie preto, že by sa strácal súcit a ochota pomôcť, ideály a veľké slová však narazili na tvrdú realitu.

----------------------------------

* Citáty z nemeckého časopisu FOCUS: http://www.focus.de/finanzen/news/konjunktur/die-heilige-gegen-die-rassisten-oxford-oekonom-attackiert-merkels-fluechtlingskurs-ihr-rettet-die-falschen_id_5283675.html

** http://www.infratest-dimap.de/umfragen-analysen/bundesweit/ard-deutschlandtrend/2016/februar/

*** Vyhlásenie na Kongrese IG Metall vo Frankfurte

**** http://www.welt.de/newsticker/dpa_nt/infoline_nt/thema_nt/article150703558/Mit-einer-Armlaenge-in-der-Krise.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?