Nie som ekonomický migrant, okej?

Autor: Zuzana Široká Faisst | 30.9.2015 o 7:59 | (upravené 30.9.2015 o 8:26) Karma článku: 12,11 | Prečítané:  12111x

Je to teraz strašne moderné, trendy, totálne in: hlava-nehlava napchať všetkých, ktorí žijú a pracujú v zahraničí, do jedného vreca s nálepkou ekonomický migrant. Otrieskalo mi ho o hlavu už aspoň desať ľudí. Dajte s tým pokoj!

Tak pokiaľ viem, Ekonomický migrant je človek ktorý emigruje z jedného regiónu do druhého, pretože život v jeho vlasti nespĺňa životné podmienky alebo pracovné príležitosti, ktoré očakáva a tak hľadá zvýšenie svojho životného štandardu inde. (Kto nepochopil, prosím prečítať ešte raz. A potom ešte raz až kým to neurobí klik.)

Toľko teória. A teraz prax.

Prípad prvý - môj. Žijem v Nemecku a nešla som sem za lepším zárobkom, jednoducho som mala v dvadsaťpäťke pocit, že chem ďalej študovať. Prihlášky som si podávala na Master štúdium aj do Budapešti, Írska, Poľska a Ameriky. Už ani neviem, prečo som sa rozhodla pre Nemecko. Pokojne to mohlo byť aj Maďarsko, aj tam by som sa zaradila na trh práce, do daňového a sociálneho systému. Jednoducho sa mi stalo Nemecko. Nezdá sa mi, že sa mám lepšie ako moji súrodenci a známi žijúci na Slovensku. Všetci sa máme viac-menej rovnako - máme stabilnú prácu, použiteľné vzdelanie, platíme dane, poistky a hypotéky.

Prípad druhý - Andrea. Išla na nákupy do New Yorku a zamilovala sa do suseda v hotelovej izbe. Na Slovensku pracovala ako učiteľka v škôlke, v USA tiež. Životný štandard má viac-menej rovnaký ako doma, jednoducho sa jej "prihodil" Američan.

Prípad tretí - Juraj. Odišiel do Švajčiarska, lebo chcel zliezať Alpy. Doma má skvelé zázemie: doktorské dieťa, ktoré malo od malička na ružiach ustlané. V Švajčiarsku sa musel pretĺkať s priezviskom plným mäkčeňov, bez jazyka a uznania kvalifikácie. Domov sa nevrátil kvôli horám, ktoré ho opantali horolezeckými lanami s oceľovými karabínami.

Prípad štvrtý, piaty, šiesty, dvetisíci... Nie vždy odchádzame zo Slovenska za lepším životom, niekedy sa to jednoducho stane - ideš do sveta, lebo môžeš - máš pas, prachy na lístok, chceš niečo vidieť a zažiť. Možno prejdeš veľa krajín, možno zakotvíš hneď v prvej dedine za (už neexistujúcim) hraničným prechodom. Možno sa vrátiš domov.

Nenazývajte nás ekonomickými migrantmi len preto, že žijeme a pracujeme inde. Nie je to vtipné, nie je to duchaplné a už vôbec nie zdvorilé. Ak sa vám zdá, že sa v zahraničí máme lepšie, zbaľte kuftre, strčte si do vrecka slovník a vybehnite za humno. Veď viete... slobodný pohyb osôb, otvorený pracovný trh... Neviete? Tak si vygúglite. A keď už budete pri tom, mrknite aj na definíciu ekonomického migranta. 

Ono zasa, hospodárska migrácia je fakt. Vždy tu bola a bude. Už pred tisícročiami sa ľudia sťahovali kvôli lepším pastvinám a tučnejším jeleňom. Dnes ich láka lepší zárobok, alebo jednoducho zárobok a ocenenie vlastnej práce, o ktorú doma nie je záujem. Dôležitým argumentom je aj pohodlný sociálny systém či adekvátne ocenenie kvalifikácie. 

Lenže - a o toto mi v tomto článku ide - nie každý vysťahovalec je hneď ekonomický migrant, jasné? Ja proti nim ani nič nemám, je to prirodzený jav, skôr ma rozčuľujú vševedkovia a vtipálkovia (že, Mirko K.), ktorí ma odnedávna ani inak neoslovia. 

P.S. Môj kamarát inžinier Ľubko z dedinky na najkrajnešom východe Slovenska, kde je zamestnaný tuším len starosta, sa jedného dňa zbalil a odišiel do Bratislavy. Zamestnal sa v automobilke, našiel si frajerku z Rače, kúpil si byt. Poviem vám, šťastnejšieho ekonomického migranta by ste ťažko hľadali. Včera mi písal mail. Hádajte, ako ma oslovil...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?