Papierové dedičstvo Johanny Gyürkyovej

Autor: Zuzana Široká Faisst | 12.2.2015 o 20:49 | (upravené 12.2.2015 o 21:07) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  754x

Začiatok devätnásteho storočia ženám v Hornom Uhorsku neprial. Nie emancipácia a technologický pokrok, ale skôr existenčné problémy, rodina a domácnosť a okrajovo snáď i rastúce národné povedomie Slovákov boli v centre ich záujmu. Hŕstka žien predsa len vystúpila z radu a vtlačila svoju pečať budúcemu vývoju Slovenka, jeho smerovaniu a hospodárstvu. Jednou z nich bola Johanna Gyürkyová, žena, ktorá položila základný kameň papierenského priemyslu.

Papier, papier, samý papier

Papier sa na území dnešného Slovenska vyrába už od šestnásteho storočia. Základnou surovinou na jeho výrobu boli najprv handry a zvyšky ľanových textílií, so vzrastajúcim dopytom a spotrebou sa postupne prešlo na manufaktúrnu výrobu papiera z dreva. Výrobne vznikali pri vodných tokoch, v regiónoch s dostatkom surovín a pracovných síl. Len na území Slavošoviec, obce v Slovenskom rudohorí, fungovali kedysi až tri prevádzky. Najstaršia vznikla už v roku 1759. Všetky tri prevádzky zjednotila vizionárska miestna podnikateľka Johanna Gyürkyová. Kúpou prvého papierenského stroja v Uhorsku roku 1865 iniciovala industriálnu výrobu papiera a vznik jedného z najsilnejších a najstabilnejších priemyselných odvetví.

Ale pekne poporiadku.

Johanna Gyürkyová, obyčajná žena

Johann Gyürkyová sa narodila 11. júla 1796 v Ochtinej, v remeselníckej rodine Markušovcov. Vydala sa Dávida Gyürkyho zo Slavošoviec, ktorého rodina vlastnila v obci železný hámor. Podľa dobových prameňov bola Johanna žena veľmi podnikavá a triezvo uvažujúca, sledovala vývoj hospodárstva, dopyt na trhu aj technologické pokroky. Rozhodla sa prebudovať železný hámor na papierenský mlyn. V roku 1818 tu vyrobila prvý hrubý baliaci papier. V roku 1826 však vo veku 36 rokov zomiera jej manžel Dávid a Johanna, vdova na prahu tridstiatky, ostáva sama so šiestimi malými deťmi, dlžobami a plánmi na vybudovanie podniku, aký v Uhorsku nemal obdobu.

Johanna Gyürkyová, vizionárka a priemyselníčka

Avšak už ani nie o rok, v dvadsiatom siedmom, sa rozhodne pre stavbu novej výrobne a domu pre početnú rodinu. Sleduje vývoj papierníctva v zahraničí, zavádza nové pracovné postupy, pokúša sa zefektívniť dielenskú výrobu. Portfólio výroby rozširuje o jemný písací a listový papier. Hoci len na Gemeri fungovalo v tej dobe až 14 papierenských mlynov, Johanne sa podarilo vytvoriť veľký konkurenčný náskok a dostať sa na ich čelo. Sleduje pokroky a trendy vo výrobe papiera v Nemecku a Holandsku, do svojho podniku pozýva expertov a majstrov zo zahraničia. Jedným z nich je mladý odborník Kristián Hornbacher, spolu s bratom Bedrichom. V roku 1844 zamestnáva papiereň 60 – 80 ľudí.

Johanna Gyürkyová, zakladateľka dynastie

Johannine dcéry sa vydávajú za Hornbacherovcov, ktorí tak natrvalo zostávajú v Slavošovciach. Ako prvá v bývalej monarchii zavádza Johanna v roku 1865 strojovú výrobu papiera. Krátko na to zomiera, ale vo veľkých papierenských kotloch to naďalej vrie a bubloce, na sušiacich valcoch sa pomaly posúvajú metre stále kvalitnejšieho papiera, od roku 1870 už z drevoviny. Vedenie papierne zostáva naďalej v rukách Gyürkyovej potomkov Hornbacherovcov, od roku 1880 už ako akciová spoločnosť, ktorá vznikla zlúčením viacerých gemerských papierní. V roku 1873 vzniká účastinárska spoločnosť Nagyszlabosi Géppapírosgyár Rt, prvá, najväčšia a najvýznamnejšia papiereň so strojovou výrobou v Uhorsku. Dokonca aj zo svetovej výstavy vo Viedni si v roku 1873 odnáša čestné uznanie medzinárodnej poroty.

Za všetkým hľadaj ženu, za vznikom priemyselnej výroby papiera Johannu. Na Johannu Gyúrkyovú sa za posledné dve storočia akosi pozabudlo, jej papierové dedičstvo nám pod rukami tichučko šuští každý deň.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?