Slováci, nepredávajme sa lacno!

Autor: Zuzana Široká Faisst | 9.12.2014 o 21:05 | (upravené 11.12.2014 o 9:12) Karma článku: 11,68 | Prečítané:  18699x

Dostávam ich do mailovej schránky takmer každý deň, za rok sú ich stovky: žiadosti o prácu v nemeckom hoteli. Všetky končia v koši. Ale o inom som chcela. O skladníkoch a upratovačkách s vysokoškolským diplomom.

Nemecké hospodárstvo je otvorené uchádzačom o prácu z krajín Eurápskej únie, prispôsobilo im legislatívu, otvorilo hranice a trochu už aj srdcia. Kto chce, prácu v Nemecku si nájde, je to veľká šanca naučiť sa jazyk, spoznať nových ľudí, pracovnú morálku, odborne a osobne podrásť, zarobiť si. Ale, ľudia dobrí, nepredávajme sa lacno! Máme na viac, ako len čistenie záchodov a rozbaľovanie paliet. Podmienkou je vedieť jazyk. Bez toho to naozaj nejde. Ani kvalitná odborná kvalifikácia nie je na škodu. Ale hneď po jazyku je najdôležitejšie sebavedomie. Uvedomenie si vlastnej hodnoty a kvality.

V nemeckom hoteli, pre ktorý pracujem, dostávame dennodenne žiadosti o zamestnanie od ľudí z našej časti Európy – z Poľska, Maďarska, Slovenska, Česka... 

Väčšina e-mailových uchádzačov má čosi spoločné – majú na viac, ako na pozície, o ktoré sa uchádzajú. Okrem toho ešte toto:

  1. volajú sa Katarína, Katarzyna, Jekaterina alebo Emöke, u mužov tuším prevláda Stanislav
  2. narodili sa medzi rokmi 1985 – 1995
  3. na fotografiách vyzerajú veľmi vážne a pozerajú kamsi doboku :)
  4. všetci, ale naozaj všetci majú stredoškolské vzdelanie s maturitou
  5. všetci majú maturitu z cudzieho jazyka
  6. všetci tých jazykov ovládajú strašne veľa – každý Slovák okrem nemčiny a angličtiny ešte aj češtinu a poľštinu :)
  7. odhadujem, že takých 70 percent uchádzačov má ukončené vysokoškolské vzdelanie, mnohí z nich vo vyložene skladníckych odboroch ako estetika (prepáč, milý dotknutý bloger), politológia, environmentalistika a pod.
  8. napriek tomu sa všetci, ale naozaj všetci uchádzajú o pozície chyžných a room boyov, portierov, umývačov riadu a pomocníkov v kuchyni

Prečo? Pýta sa môj nemecký šéf a krúti hlavou. Prečo chce absolventka kulturológie s „aktívnou znalosťou angličtiny a nemčiny slovom a písmom“, aktívne ovládajúca všetky bežné a zopár nebežných počítačových programov, navyše aj „komunikatívna“ a „flexibilná“ šúpať zemiaky v nejakom švábskom hoteli? Už strašne dlho hľadáme schopnú recepčnú ovládajúcu francúzštinu.

Prečo? Pýtam sa aj ja a je mi z toho trochu smutno. Prečo si viac neveríme? Prečo sa mladí, študovaní, jazykovo zdatní absolventi neuchádzajú o pozície, ktoré sú ich hodné? Mnohí zamestnávatelia by ich prijali s otvorenou náručou, kvalifikácia sa v Nemecku vysoko cení a predsudky sa pomaly, ale isto strácajú.

Verte mi, máte na to. Mladí ľudia opúšťajúci slovenské stredné školy sú na tom, čo sa vedomostí a zručností týka, celkom solídne. Len to sebavedomie pokrivkáva.

Áno, problém je aj v kvantite humanistických odborov, aj v príliš teoretických učebných osnovách, ale podľa mňa aj v hlave. V našom osobnostnom a národnom nastavení. V našej ešte stále menejcennej mentalite.

Práca v zahraničí je fajn. Každému niečo dá. A komu nedá, nech sa vráti domov. Pohoda. Kto chce, nech ide a skúsi. Veni a vidi. Ale nechoďte hneď čistiť záchody. To nie je veľké vici. Vlastne správne po latinsky sa tomu povie victoria, opravila ma dnes poľská upratovačka hrdiaca sa titulom M.A. z europeistiky...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?