Literárna Nobelovka 2013: Alice Munro

Autor: Zuzana Široká Faisst | 28.11.2013 o 20:31 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  662x

Tak a je to tu! Konečne sa aj ženskej literatúre dostalo oficiálneho uznania. Nič proti hyperintelektuálnej literatúre pre hyperinteligentnú čitateľskú menšinu, veď aj takých treba. Autori ako Günter Grass či Imre Kertész isto majú čo povedať a vedia ako to povedať. Len nie vždy je čitateľ na príjme. Munrovej reálne, nesentimentálne príbehy oslovia aj široké väčšinové publikum. Pri čítaní máte pocit, že jej poviedky niekto zaznamenal z uvoľneného rozprávnaia príbehov pri krbe a červenom víne. Niektorým svojím poviedkam Munrová dopraje happy end, iné skončia veľmi zle a niektoré sa iba pomaly presypú dostratena. Ale taký je život (ženy), či už v Kanade, na Slovensku alebo v Tadžikistane - len málokedy sa dočká geniálne vykonštruovanej duchaplnej pointy.

Rozprávačka Munrová je suverénna realistka, vyzná sa v živote a v ľuďoch, vie že najzaujímavejšie príbehy sa rodia v šedej realite, ktorú len-kde tu prebleskne udalosť, ktorá ten šedý prúd vyvedie z koryta a zavedie ho do nového, nie nevyhnutne farebnejšieho. A niekedy ani to nie. Niekedy tá udalosť vystačí len na spomienku a aj tá po čase vybledne a zošedne.  Aj Munrovej život, odhliadnuc od úspechov na literárnej scéne,  sa zdá byť taký - bežný. Reálny, popretkávaný drámami i úspechmi, ktoré človeka síce poznačia, ale nezmenia. Vyrastala na chovnej farme pre strieborné líšky, v detstve opatrovala chorú matku, porodila štyri deti, dvakrát sa vydala, raz rozviedla, prišla o dcéru, ovdovela. Jej životný príbeh na románový trhák nevydá. Na dobrú, najlepšie retrospektívne prerozprávanú, poviedku však áno.

Napriek tomu, že mnoho Munrovej poviedok sa odohráva v jej domovine v kanadskom Ontáriu, našla som v nich veľa známych - príbuzných, priateľov a kolegov, susedov, dedinských charakterov či mestečiek na Slovensku alebo hocikde inde. Osudy mladých dievčat, osamelých žien či nepochopených manželiek sú tuším univerzálne.

Dobre, tak nie všetky. Koľkí z nás navštevovali vo väzení manžela, ktorý zavraždil spoločné deti? A koľkí z nás by vedeli, o čom sa s ním majú vlastne rozprávať? (Dimenzie)

Ale ten pocit, keď odídeš z na štúdium do veľkého mesta a zrazu si tam sama a akási iná ako ostatní a pripravená dôverovať prvej priateľke, ktorá sa objaví, ten poznáme skoro všetci. (Hrebeň Wenlocku) Alebo ten, keď sa nám odcudzí vlastné dieťa. (Hlboké diery) Alebo keď nás manžel opustí pre inú - škaredšiu, nevzdelanejšiu a ešte aj potetovanú. (Poviedky)

Ani situácia, keď dokážeme uprostred zimy rozoznať podľa kôry všetky stromy v domácich lesoch a pritom netušíme, čo sa odohráva v mysli a srdci manžela či manželky, mnohým (bohužiaľ) nie je cudzia. (Stromy sa dajú ľubovoľne zameniť za futbalové tímy, jogínske polohy, historické osobnosti...) (Drevo)

Témou a historickým biografickým pozadím sa z Munrovho repertoáru vymyká poviedka Priveľké šťastie (Too Much Happiness), v ktorej zobrazuje život geniálnej ruskej matematičky Sofie Kowalewskej. Aj tá však v duchu Munrovej vlastnému ľahkému cynizmu zomrie práve vo chvíli, keď má konečne všetko - uznanie v matematickom svete, dieťa, vplyvných a zaujímavých priateľov, zásnuby s milovaným mužom.

Som rada, že tohto roku sa Nobelovka ušla  Alice Munrovej. Zapáčil sa mi jej triezvy, neprezdobený rozprávačský štýl, jej zmysel pre zapletanie a postupné rozpletanie udalostí v čase, zobrazovanie postáv so všetkými chybami a nedostatkami, ľahký cynizmus i pozornosť, ktorú svojím postavám a ich konaniu venuje.

A už viem, čo si darujem na Vianoce. Ďalšiu z jej poviedkových zbierok. Budem si tie príbehy pekne dávkovať, iba jednu na večer, aby bolo o čom rozmýšľať.

Pani Munrovej želám, nech jej to ďalej dobre píše. Tam, v Kanade, kde dávajú (strieborné) líšky dobrú noc.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?