Starký, veď ty už máš deväťdesiat!

Autor: Zuzana Široká Faisst | 19.1.2013 o 9:06 | (upravené 1.11.2016 o 11:04) Karma článku: 11,32 | Prečítané:  998x

Starký, Lacko Široký z Rochoviec, ty máš dnes narodeniny! Už po deväťdesiatykrát si na Teba otvoríme dobré červené, dáme si chlebíčky, trošku zaspomíname, trošku popolitizujeme, všetko najlepšie, ale hlavne veľa zdravíčka Ti zažel

Za deväťdesiat rokov sa stane všeličo. Dobré veci, ako tá, že Ťa za vojny pri zákaze vychádzania nakoniec nedolapili, dobré veci ako maturita na Obchodnej škole, a zásoby sušeného repíka na pôjde.

Za devaťdesiat rokov sa stali aj tie úplne najlepšie veci: našiel si si starkú a ostal si bývať v dome, v ktorom si sa narodil. Narodili sa Ti dvaja synovia, šesť vnúčat a kopa pravnúčat. A jablká v sade rodia rodia každý rok a čerešňa pod balkónom je každým májom krajšia a krajšia.

A popri týchto krásnych veciach si na tie menej pekné už isto dávno zabudol. Aj na to, že nikto z rodiny sa od Teba nenaučil hrať na husliach, aj na to, že tato vymenil klavír za vzduchovku, aj na to, že hrušky v predzáhradke nevydržali.

Tak si dnes pekne pospomínaj so všetkými, čo ti prídu zagratulovať. Aj v rozhlase Ti isto zahrajú.

My dnes neprídeme, máme to ďaleko, ale myslíme na Teba a určite Ti zavoláme. A čo nevidieť, prídeme. Len tak vojdeme, bez klopania. Zvonček nad dverami zazvoní, starká nás k stolu usadí, ty na chvíľu odložíš noviny, porozprávame sa. Tvoje pravnúčatká pri nás dlho neobsedia, veď ich pozáš: neposedia, nepostoja, ústa sa im nezastavia, ale nevadí, aj tak im u vás bude dobre: dáme si štiepanky, ukážeme deťom obrazy, ktoré si namaľoval, Dávidkovi dovolíš hodiť polienko do pece a pokutrať v písacom stole. Teším sa, že moje deti mohli spoznať takého skvelého rozprávkového prastarkého. Davidko Ťa často spomína. A dúfam, že s nami ešte dlho ostaneš, aby tých spomienok bolo ešte viac.

Všetko najlepšie starký! A nech Ťa kolená, starká, tato, Vilo a všetci ostatní poslúchajú.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?