Nobel na November: Elfriede Jelinek - Deti mŕtvych

Autor: Zuzana Široká Faisst | 6.12.2012 o 21:14 | Karma článku: 3,24 | Prečítané:  410x

Grafomanka Elfriede vo vrcholnej forme. Metafory, slovné hračky, dejové motanice, absurdné „nemŕtve“ postavy, realistické miesta deja, ktoré sa zrazu zbláznia, posunuté časové osi a nábytok, z ktorého vyrastajú ľudské vlasy. Všetko poprepletané zložitými narážkami na holokaust a národný socializmus. Spolu 666 strán. Nezvládla by som ani jednu navyše. Jelineková bola ocenená Nobelovou cenou za literatúru v roku 2004 za „muzikálny tok hlasov a prostihlasov v románoch a drámach, ktoré s jedinečnou jazykovou vášňou odhaľujú absurditu a nútenú moc spoločenských klišé.“ Tak na to som ja nedorástla, prepáčte.

Prečítala som tú knihu len s veľkým sebazaprením. Na jednej strane síce obdivujem Jelinekovej hry so slovíčkami, frázami a súčasným vývojom nemeckého jazyka, ale „nemŕtvi“, nútiaci jeden druhého k brutálnym sexuálnym aktom sú na mňa priveľa. A nezdá sa mi ani vhodné pripomíať si zločiny národného socializmu pomocou vulgárnych a obscénnych, veľmi, veľmi naturalistických opisov.

Možno to má na svedomí Jelinekovej pôvod. Jej matka pochádzala z bohatého viedenského meštianskeho rodu, jej otec mal česko-židovský pôvod. Bol ťažko psychicky chorý a jeho dcéra si sa tiež liečila kvôli duševným poruchám. A medzi nami, niektoré asociácie v jej knihe musel naozaj vymyslieť len niekto, kto má o koliesko viac, či menej.

Na druhej strane už od roku 1969 zožne Jelineková každoročne aspoň jednu literárnu cenu. Takže čitateľov a priaznivcov očividne má. Možno to koliesko chýba mne :).

Ak máte chuť, tu nájdete texty k jej online románu Závisť (Neid). Možno im prídete na chuť. Ja si idem radšej prečítať nové blogy na SMEtisku.

P.S. Poslednou knihou z projektu Každý mesiac jeden Nobel je Pamukov Sneh. A to je naozaj pekné vianočné počítaníčko. Tiež mierne absurdné, ale neškodné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?