Nobel na Marec - Boris Pasternak: Doktor Živago

Autor: Zuzana Široká Faisst | 31.3.2012 o 21:22 | (upravené 31.3.2012 o 23:15) Karma článku: 8,71 | Prečítané:  797x

Krásna knižka. Náročná. Náročne krásna. Krásne náročná. Doktor Živago nie je román, ktorý sa dá čítať len tak hocikde, vo vani či na pieskovisku. A nedá sa prečítať za jednu noc. Na Živaga si treba urobiť čas, nastaviť sa na jeho vlnovú dĺžku. A potom to príde. Dokonalý literárny pôžitok. Pasternak bol vlastne básnikom, a aj jeho epický román o lekárovi a hobby filozofovi Živagovi a jeho veľkej láske k Lare, je celý popretkávaný lyrickými metaforami, reflexiami a opismi. Neviem, či si Pasternak občas nehrkol pri písaní za pohárik alebo dva Absintu, ja mám pocit, že keď som si pri čítaní jeho komplexného románu dala pohár červeného, otvorili sa predo mnou úplne nové estetické roviny. Kombinácia hodná odporúčania!

Doktora Živaga som čítala kedysi dávno na gymnáziu a jediné, čo mi utkvelo v pamäti je romantický vzťah Živaga a Lary a nekonečné cesty vlakom ruskou krajinou.

Pasternakov román má však oveľa viac aspektov. Historický, spoločenský, filozofický, morálny, náboženský a samozrejme ľúbostný. Okrem toho si autor občas odskočí do tém medicínskych, výchovných, či dokonca poľnohospodárskych. Len tak, medzi rečou, aby príbehy a udalosti v nich dostali ešte väčšiu plasticitu, aby sme si tie zaprášené izby plné nábytku, ktorý už nikto nepotrebuje, mohli živo predstaviť, aby sme Lare mohli nakuknúť pri žehlení cez plece...

Ale nie je to len Jurij a Lara, s ktorými čitateľ prežíva chaotickú Ruskú revolúciu a anarchiu, ktorá po nej zostala. Pasternak zaľudnil svoj román množstvom postáv a postavičiek, ktoré sú také živé a detailné a groteskné, že na ne musíš myslieť, aj keď už dávno román opustili a uvoľnili miesto ďalším charakterom. Môj najobľúbenejší z tejto plejády človiečikov bol profesor Gromeko, otec Živagovej manželky Tone. Intelektuál z vyššej vrstvy, ktorá sa po Revolúcii stala nežiadúcou. A tak si pán profesor po úteku z hladom trýznenej Moskvy založil s rodinou záhradu, naučil sa pestovať zemiaky a kúriť v piecke.

Škoda, že Jurijovi a Lare to nevyšlo. Držala som im palce. Ale to by nebola správna ruská tragédia, keby na konci zazvonil zvonec. Aj tak si myslím, že Živago mal šťastie, milovali ho tri ženy, narodili sa mu tri deti, zúčastnil sa revolúcie, pobudol u partizánov, a dokonca mal čas na filozofické úvahy a písanie básni. Tak toto je už tak trochu sci-fi :). Ale pekné, dramatické sci-fi, to sa musí uznať.

Chystám sa prečítať si Živaga ešte raz, tentoraz nie kvôli príbehu, ale kvôli nádherným výrazovým prostriedkom, rozprávaniu, ktoré plynie ako voda v rieke Volga. Klobúk dolu aj pred prekladateľmi, ktorí sa na Pasternaka trúfli. Mali čo robiť.

Škoda, že neviem tak dobre po rusky, aby som si túto krásnu knižku prečítala v originále. Ale kým očarenie trvá, pozriem si ešte rýchlo hollywoodsku verziu Živaga. (Možno sa mi podarí niekde si tie filmy stiahnuť, lebo táto nobelovská záľuba ide už aj trochu do peňazí. Ešteže vymysleli E-Bay!)

 

http://www.facebook.com/pages/Ka%C5%BEd%C3%BD-mesiac-jeden-Nobel/209082829179097

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?