Moja mama je upratovačka,

Autor: Zuzana Široká Faisst | 16.1.2012 o 14:21 | (upravené 16.1.2012 o 15:01) Karma článku: 15,11 | Prečítané:  2525x

povedal môj syn v škôlke. Zhlboka som sa nadýchla a začala v hlave snovať prednášku o tom, ako si po nociach, keď deti spia, kazím oči pri počítači, a o tom, aké mám šťastie, že online marketing sa dá robiť väčšinou aj doma v pyžame, a aké má on šťastie, že po príchode zo škôlky ho doma čaká teplý obed a mama, ktorá nevonia čističom na toalety. A že upratovačkami sa stávajú iba tety, ktoré sa v škole neučili. Ale moment, čo by bolo, keby mama môjho syna naozaj bola upratovačka? Nič. Nezbláznili by sme sa.

Sedieť pri počítači ma môj syn vidí zriedka. Iba keď skypujeme s tetou Lulu. Oveľa častejšie ma vidí pobehovať s vysávačom, prachovkou či toaletnou kefou. Keď prezliekame periny, spravím mu z matracov šmýkačku. Keď vysávame, jazdí na vysávači ako na rakete.

Upratovanie je zábava.

Povolanie upratovačky je cool. Niečo, čím sa dá pochváliť v školke.

 

Za študentských čias som prezliekla nejednu hotelovú posteľ. Nebolo to celkom cool, ale ušlo to. Väčšinou sú hotelové izby čistejšie ako náš dom po víkende. A v našom dome len zriedka nájdem dvojeurovky na vankúši ako ocenenie svojej práce.

A že upratovačky sú hlúpe? Omyl. Ja poznám niekoľko veľmi múdrych. A pekných.

Napríklad taká Lola.

V žltej naškrobenej zásterke s nahladko učesanými čiernymi vlasmi a širokým úsmevom vyzerá ako dokonalý prototyp portugalskej upratovačky.

A myslia si to aj hoteloví hostia. Keď ju vidia, automaticky jej začnú tykať. Keď chcú požiadať o vankúš, uterák, zubnú kefku, žehličku, kondómy, či popolník, začnú hovoriť v neurčitkoch a predvádzať pantomímu hodnú Chaplina.

A Lola im ten vankúš, uterák, zubnú kefku, žehličku, kondómy, či popolník s úsmevom prinesie, mierne sa pokloní a odkráča. Ráno ju na tom prinesenom vankúši bude čakať obligátna dvojeurovka. A možno aj nie.

 

Lola má však na rozdiel od mnohých hotelových hostí maturitu. Lola ovláda plynule päť jazykov. Je v rodičovskej rade na základnej škole a jej deti sú čistí jedničkári. Pred jej domom stojí žlté Mini. Lola proste vie, ako na to. Na pantomímu a neurčitky nie je odkázaná.

 

A či ju tá povýšenosť a ignorácia neuráža? Teraz už nie. Zvykla si. Svoju prácu robí dobre a s láskou. V Portugalsku by musela obrábať kukuričné políčko a pracovať vo fabrike pri bežiacom páse. Aj keď jej rodina býva blízko pri mori, nikdy sa nenaučila plávať, lebo nebolo času. Plávať sa naučila v hotelovom bazéne.

 

Ako upratovačka a chyžná precestovala Lola celú Európu. Nakoniec sa usadila v Nemecku, aby jej deti dostali dobré vzdelanie. Na dôchodok sa vráti do vlasti. A bude s úsmevom spomínať na pantomímu hostí s pivnými bruchami vytŕčajúcimi z rozviatych županov. Lola sa chytila príležitosti.

 

A môj syn? Prednášku o nociach strávených pri počítači predsa len dostal. Aj o tom, že každý má inú prácu, a že každá práca je potrebná. A že niekedy voľba povolania nezávisí od známok v škole. Ale to neznamená, že sa nemá dobre učiť. So zlými známkami sa môže stať tak akurát smetiarom.

Ale moment, čo by bolo, keby sa môj syn naozaj stal smetiarom?

Nič. Nezbláznili by sme sa. (Snáď)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?