"Škrečkujte!" odporúča nemecká vláda

Autor: Zuzana Široká Faisst | 23.8.2016 o 15:54 | (upravené 23.8.2016 o 18:39) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  1309x

Vytváranie zásob pre prípad katastrofy odporúčala nemecká vláda naposledy počas studenej vojny. A teraz zasa. Deje sa niečo? Alebo vyvolávanie a udržiavanie stabilnej hladiny paniky patrí do koloritu splašenej doby?

V čerstvom koncepte civilnej ochrany sa občanom Nemecka odporúča vytvoriť si zásoby potravín, pitnej vody, pohonných hmôt a hotovosti na desať dní. Hoci sa koncept oficiálne zverejní až zajtra, mnohí občania uposlúchli už včera. Nákupné vozíky zákazníkov v obchodnćh reťazcoch sa plnia veľkobaleniami konzervovaných potravín a stolovej vody. 

Napriek tomu, že Nemecko je zo dňa na deň heterogénnejšie, istý stádový efekt sa jeho obyvateľstvu nedá uprieť - povedalo sa, tak urobíme. A tak nakupujeme. Moja kamarátka F. má taký malý byt, že vysávač, kôš na použitú bielizeň a sezónne oblečenie musí skladovať na balkóne. Dnes ráno tam presťahovala aj hrnce a panvice, pretože skrinku v kredenci potrebuje na konzervy. Neviem síce, prečo  musia byť konzervy v kuchyni a hrnce vonku, ale dobre. Netuším, kedy sa jej podarí zjesť tridsať polkilových plechovíc s raviolmi v paradajkovej omáčke, ale má ich. Okrem nich ešte kartón so sterilizovanou kukuricou a tri tuby so šumivým multivitamínom. Asi proti skorbutu.

Moja svokra sa chváli, že ona si zásoby trvanlivých potravín robiť nemusí. Ako správna Hausfrau z rokov šesťdesiatych nedá dopustiť na práškové omáčky, trojkilové balenia bujónov a rôzne knedličkové variácie od istej renomovanej nemeckej firmy, veď viete ktorej. Neexistuje jedlo, ktoré by neutopila v "Jägersauce" z prášku. Či už varí plnenú kapustu (mazenú) alebo frankfurtské párky (z pohára, s nálevom), omáčka musí byť. Aj keby zajtra vypukla tridsaťročná vojna, zásoby omáčkových polotovarov by jej vystačili. Aj čučoriedkový lekvár a topinamburovica. 

Utečenci zovšedneli, teroristi tiež, treba hľadať novú tému na diskusie v pivárňach. A voilá - tu ju máme, škrečkovanie. Nikto s ňou nepočítal, nikomu by ani na um neprišlo zaoberať sa niečím takým. Tak prečo práve teraz? Konšpiračné teórie nedali na seba dlho čakať. Tu sú tie najobmieľanejšie:

1) bude vojna. S Tureckom asi. S Ruskom možno. S Marťanmi....

2) kriminalita stúpa, treba sa brániť proti živlom. Po atentáte v Mníchove, keď bol vyhlásený zákaz vychádzania, sa to môže stať aj inde.

3) postihne nás prírodná katastrofa, napríklad pád meteoritu. Merkelová, De Maizière a spol. to už dávno vedia, preto tie odporúčania. A preto tá hromadná pozvánka pre utečencov, aj tak v Nemecku nepobudnú nadlho.

4 až 999) menej rozšírené, no o to "fundovanejšie" a "zaručenejšie" konšpiračné drísty. Otvorte si internet, čeknite sociálne siete, každý nájde aspoň jednu podľa svojho gusta.

V súvislosti s teroristickými útokmi, napätou polickou situáciou v Európe a klimatickými zmenami sa konšpiračné teórie a panické jednanie ponúkajú ako na dlani. Dôvod aktuálnej výzvy je však prozaickejší - nový koncept civilnej ochrany sa vypracováva už od roku 2012 a teraz konečne dozrel do štádia verejnej prezentácie. V spomínanom roku bola mimoriadne tuhá zima, vypadli zaraidenia na výrobu veternej energie a Nemecko len-len že neupadlo do energetickej krízy. Ak by táto predsalen nastala, napríklad kvôli výkyvom počasia, odporúča sa občanom nazhromaždiť zásoby, kým sa neobnoví infraštruktúra. Pravdepodobnosť, že by teroristický útok ochromil celú krajinu, je veľmi nízka. Pravdepodobnosť, že by zasiahol našu roztrúsenú švábsku dedinu medzi horami je takmer nulová, milá F., milá Oma, milí spolobčania s vozíkmi kopcovito naloženými konzervami.

Na druhej strane, psia zima nie je v Čiernom lese ničím výnimočným. Čo ak zapadneme snehom a nedostaneme sa ani ku svokre? Moje zásoby potravín vystačia maximálne na tri dni - hotové jedlá, konzervy a polotovary nejeme, ani len nezaváram, ja ženská lenivá, horeuvedenej nemenovanej firme neprispievam do kasy, čo len budeme jesť? Mačacie konzervy?  V jednom z nespočetného množstva článkov na túto tému som videla zoznam odporúčaných potravín. Asi si ho predsa len prečítam a vyberiem sa na tajné nákupy. Jeden nikdy nevie.

Zvykli sme si na ľahkú a rýchlu dostupnosť čerstvých  potravín, na obchody otvorené každý deň, na donášku do domu, na čerstvú zeleninu a ovocie v každom ročnom období. Nezažili sme hlad, nenaučili sme sa skladovať a mnohí z nás ani zavárať. Možno aj preto vydáva ministerstvo vnútra odporúčania, ako to napraviť. Ako sa poistiť, keby niečo. Nech už to niečo je hocičo, komory majú byť plné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Velez-Zuzulová šla skvelo a skončila druhá, Vlhová klesla na siedme miesto

Američanka Shiffrinová predbehla Slovenku s jasným náskokom.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.


Už ste čítali?