reklama

O deťoch a mravcoch

V záhrade sa nám premnožili mravce. Máme tie veľké lesné, malé čierne, malé červené štípavé, hnedé a ešte aj také úplne mrňavé svetlohnedé, ktoré sme asi prepašovali v kufri z dovolenky. Je ich tak veľa, že záhrada im nestačí a sú

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

X+

Vyskúšali sme už asi všetky zaručené domáce prostriedky proti mravcom. Prášok do pečiva, kávovú usadeninu a raz som dokonca priniesla z hotela v sáčku obsah popolníka, lebo vraj cigaretový popol ... . Figu drevenú! Nezabralo nič.

Chémiu nasadiť nehceme. Po prvé preto, že sme tak trochu dozelena, a po druhé preto, že máme mačku a malé dieťa, ktoré v rámci kognitívneho a senzorického rozvoja skúma jazykom rozdiely medzi keramickými dlaždicami, drevenými parketami a laminátom a denne skonzumuje približne dva až päť mravcov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rôzne silové spôsoby fyzickej likvidácie za pomoci topánok, novín, toaletného papiera či vysávača odmietame, lebo veď Nezabiješ! a lebo veď nezabiješ živého tvora pred očami detí.

Neostáva nám nič iné ako trikrát denne tie malé aj trochu väčšie živočíchy nazametať na lopatku a vyniesť do záhrady. Keď mi z tej lopatky začnú preliezať na ruky, do záhrady nedôjdem a lopatku šmarím na zem rovno na dvore. A tak sa tie svine šesťnohé zasa vrátia do domu. Zatiaľ sa hemžia iba v chodbách a občas na záchode. Kým nenalezú do skríň, postelí a do kredenca, budeme ich tolerovať.

Mravce stoja na potravinovom rebríčku dosť nízko a tak do našej záhrady a domu lákajú aj vyššie živočíšne druhy. Napríklad straky sú strašne na mravce. Sedia na javore nad lavičkou a ako stíhačky sa vrhajú do trávy na tie veľké lesné. Akurát, že nám tú lavičku furt oserú. Vďaka mravcom sme už v chodbe mali aj ropuchy, jašterice a slepúchy. Na radosť nášho syna, ktorý tie zvery chytá do rúk, krátko deponuje v pohári od kompótu s perforovaným viečkom, skúma ich lupou a potom ich vypustí rovno pred mraveniskom aby sa dosýta napásli. Ja len dúfam, že tento spôsob likvidácie hmyzu zníži jeho stav opäť na prijateľný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale zasa netreba tým mravcom uprieť ich synergetické pedagogické účinky. Kým ich teda máme, musíme si ich užiť. Slnečné popoludnia trávime v záhrade na deke a pozorujeme mravce. Tie asertívnejšie exempláre hneď vylezú na deku a potom do toho nášho pohára od kompótu a dajú sa viac menej dobrovoľne vedecky skúmať.

David má knižku, ktorá sa volá Čo dokáže hmyz. Z nej sme sa napríklad dozvedeli, že: v Európe (a v našej záhrade asi tiež) žije 200 druhov mravcov. Že ich rodinné usporiadanie je podobné ako u včiel, a že teda majú kráľovnú, robotníkov, samičky a samčekov a prísnu pracovnú hierarchiu v mravenisku. Že mravce bez krídel sú robotníci a pária sa len okrídlené samce a samičky. Mravce dokonca dokážu pesovať huby a chovať vošky na potravu. Niektoré druhy dokonca zotročujú iný hmyz na prácu. Ja dodávam, že mravce dokážu za deň zožrať celé jablko a vyliezť z vysávačovej rúry a ďalej si žiť akoby sa nechumelilo. Mravce sú vychcance!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale dobre, teším sa z toho, že práve mravce vzbudili v našom Davidkovi záujem o pozorovanie prírody, čítanie encyklopédií a starosť o dobro živých tvorov. Napríklad vždy, keď chcem vyjsť s autom zo dvora, Davidko preskúma príjazdovú cestičku a všetky mravce, ktoré uvidí, preloží mimo dosahu kolies. Niekedy aj do chodby. A ja potom môžem zametať!

Zuzana Široká

Zuzana Široká

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Kto vlastne som a koľko nás je?Kúpte si moje knihy! Zoznam autorových rubrík:  Jabloňové láskyLiterárne NobelovkyKaždodennosti

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu